2011 – zmiana stawek VAT, kolejne firmy upadają

Kończący się rok (2010) pozostanie bez wątpienia w naszej pamięci między innymi ze względu na rekordową liczbę bankrutujących przedsiębiorstw.  Nie mogę sobie przypomnieć podobnego okresu w którym skala ogłaszanych przez firmy upadłości byłaby tak duża. Jest to bez wątpienia bardzo smutna informacja o której niestety niewiele się mówi w mediach. Obecny rząd zamiast pomagać upadającym firmom – przyglądał się temu bezczynnie. Najważniejsza była prywatyzacja, firmy chylące się ku upadłości a dające prace wielu Polakom zeszły na dalszy plan NIESTETY.

Rok 2011 będzie (ponownie!) bez wątpienia bardzo ciężkim okresem dla wszystkich podatników, szczególnie tych biedniejszych oraz mikroprzedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami, od stycznia 2011 roku zaczynają obowiązywać nowe stawki VATu. Obowiązująca 22 procentowa podstawowa stawka VAT  będzie zwiększona do 23 procent. Produkty żywnościowe, książki i czasopisma specjalistyczne będą od stycznia 2011 roku „obłożone” 5 procentowym podatkiem. Stawka podatku VAT na budownictwo mieszkaniowe, niektóre media oraz leki wynosić będzie 8 procent.

Wzrost stawek podatku odczujemy bez wątpienia wszyscy. Rosnące koszty produkcji np. żywności przełożą się na wzrost cen tej żywności. Zawieszenie możliwości odliczenia VATu od paliw oraz szereg podobnych ustaw wchodzących w życie przy okazji podwyżki VATu doprowadzi z pewnością do bankructw wielu firm które działały już na granicy rentowności.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
2011 – zmiana stawek VAT, kolejne firmy upadają, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *