Fundusze unijne – mało chętnych? dlaczego?

Jak już pisałem wcześniej fundusze unijne są niewątpliwie szansą na rozwój firmy, jednak patrząc od strony wnioskodawcy – bez wynajęcia firmy, która postara się o dofinansowanie dla nas – jest BARDZO CIĘŻKO.

Rzeczpospolita pisała niedawno:” W kolejce po pieniądze na sieć dostępu do Internetu tzw. ostatniej mili są tylko czterej oferenci. To niecodzienne zachowanie firm chętnie korzystających z dopłat. Przyczyny niecodziennego zachowania przedsiębiorców trudno jednak zdiagnozować. – Ta sytuacja bardzo nas zaskoczyła. Planujemy przeprowadzać badania ankietowe, by się dowiedzieć, gdzie tkwi problem – mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Jego zdaniem w grę może wchodzić kilka czynników. Może lokalnym operatorom postawiono zbyt surowe wymagania – zastanawia się Kamiński.”.

Dla mnie ta sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem. Po pierwsze: UE zakłada, iż firma włoży własne pieniądze w projekt, a dopiero po jego wykonaniu może spodziewać się zwrotu części zainwestowanych funduszy. Może i część firm stać na takie inwestycje, lecz mniejsze przedsiębiorstwa nie są w stanie wydać kilkuset tysięcy złotych i czekać na ich zwrot np. 3 lata. Dodatkową pułapką niektórych wniosków jest to, iż jeżeli firma starająca się o dofinansowanie zakłada we wniosku, iż zamierza zatrudnić pracowników oraz zakupić maszyny, to dofinansowanie pokryje cześć kosztów związanych albo z zatrudnieniem albo z zakupem maszyn!!!Po drugie: uzupełnienie wniosku i załączników wymaga umiejętności z zakresu księgowości, informatyki, bankowości i ….. wszystkich sztuczek które jedynie McGaywer zna :). Dodatkową pomocą dla wnioskodawcy może być również jasnowidz, który potrafił będzie obliczyć zyski oraz koszty firmy( itd.) na ok. 10 lat do przodu:).

I tak to właśnie w Państwie prawa, w którym nie ma żadnych powiązań, żadnych układzików – trzeba wynajmować firmę starającą się o wnioski (która nawiasem mówiąc dziwnym trafem zna wszystkie punkty na które kładzie się szczególny nacisk w rozpatrywaniu wniosków), bo samemu można dojść jedynie do …… załamania nerwowego!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Fundusze unijne – mało chętnych? dlaczego? , 5.0 out of 5 based on 1 rating

Komentarze

  1. By Robert

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *