Fundusze unijne – własny biznes za pieniądze unijne cz.1

Jeżeli szukamy pieniędzy na rozwój własnej firmy, warto zastanowić się nad środkami,  które może dać nam Unia Europejska.

Konieczne jest oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku i to jest chyba najtrudniejsza sprawa. Jeśli chcemy aby nasz wniosek został przyjęty musimy trzymać się kilku wyznaczonych zasad, o których możemy być doinformowani na przykład przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy itd. Wiadomo, iż nie podadzą nam oni gotowego „przepisu” na dobry wniosek, ale ich podpowiedzi mogę nam dużo pomóc i co najważniejsze – jeżeli sami napiszemy wniosek możemy zaoszczędzić ogromne pieniądze, które musielibyśmy wypłacić firmie która by pisała na nas ten wniosek (i która nie daje stuprocentowej gwarancji na to, że nasz wniosek zostanie przyjęty). Wnioski możemy składać na realizację wielu projektów (zakup nieruchomości, utworzenie lub budowa przedsiębiorstwa, na rozszerzenie działalności gospodarczej, na inwestycje związane z modernizacją przedsiębiorstw itd.) a każdy program zawiera określone wytyczne, o których będzie mowa poniżej, a które wnioskodawca musi spełnić.

Pomoc z funduszy unijnych kierowana jest zarówno do osób fizycznych, instytucji samorządowych oraz przedsiębiorstw. Poszczególne programy operacyjne skierowane są do określonych grup społecznych, określonych grup ludzi. Oczywiście aby w ogóle przystąpić do składania wniosku itd. firma musi spełniać określone założenia (nieco odmienne dla poszczególnych programów operacyjnych). Najważniejsze z tych założeń, które dotyczą większości programów operacyjnych to:
– firma musi mieć perspektywy prężnego rozwoju,
– siedziba przedsiębiorstwa powinna znajdować się na terenie Polski,
– właściciele nie mogą mieć konfliktów z prawem,
– itp.

Natomiast co się tyczy celu dotacji to:
– pieniądze otrzymane przez nas z Unii powinny być przeznaczone na rozwój firmy,
– ogromne znaczenie ma innowacyjność naszego przedsiębiorstwa,
– dofinansowanie otrzymane z UE powinno zwiększyć zatrudnienie w danym regionie,
– dotacja powinna wyrównać szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy,
– liczy się również to, aby projekt nie wpływał niszcząco na środowisko naturalne.

Jeżeli spełnimy te wszystkie kryteria oraz wypełnimy poprawnie wniosek to mamy ogromne szanse na otrzymanie dotacji i na zostanie początkującym przedsiębiorcą. Ważne jest aby się nie podłamać dużą ilością papierkowej roboty, gdyż końcowy efekt wart jest naprawdę poniesionych wyrzeczeń i trudności.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Fundusze unijne – własny biznes za pieniądze unijne cz.1, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *