Klauzule niedozwolone w regulaminach sklepów internetowych

ikonka z wózkiem - sklep internetowyCoraz głośniej robi się o pozwach sądowych kancelarii prawnych (czy też Stowarzyszeń lub pseudo-organizacji konsumenckich zakładanych przez te kancelarie) przeciwko sklepom internetowym. Sprawa dotyczy regulaminów sklepów, które często zawierają szereg klauzul niedozwolonych, czyli takich które mogą zmierzać do pokrzywdzenia konsumenta.

ALE O CO CHODZI?

W gruncie rzeczy nie chodzi tutaj o szeroko pojęte dobro konsumentów, a o wyciągnięcie jak największej „forsy” od właścicieli takich sklepów, którzy często nie wiedzą o istnieniu tzw. REJESTRU KLAUZUL NIEDOZWOLONYCH, do którego wpisywane są postanowienia uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie Rejestr ten zawiera ponad 3,5 tys. wpisów, a ich liczba rośnie z miesiąca na miesiąc, więc bardzo ciężko jest śledzić nowe wpisy i dostosowywać do nich swój regulamin.

NA CZYM POLEGA TEN MECHANIZM?

Prowadząc sklep internetowy powinniśmy określić zasady składania zamówień, zasady reklamacji czy też wysyłki towaru. Wszystkie te elementy powinny znaleźć się w regulaminie sklepu. Tworząc regulamin sklepu mali przedsiębiorcy często wzorują się na regulaminach innych sklepów, czy też ściągają gotowe regulaminy z Internetu, jednak często nie wiedzą o tym, że postanowienia takich regulaminów nie zawsze są zgodne z prawem. Jeżeli któryś z punktów regulaminu sklepu jest wpisany na listę klauzul niedozwolonych, można wytoczyć pozew przeciwko właścicielowi sklepu.

Pozew może złożyć nie tylko osoba, która zawarła określoną umowę (np. dokonując zakupu w sklepie internetowym), ale każdy, kto mógłby ją zawrzeć! Dodatkową dziurą w prawie, którą wykorzystują pozywający chcąc ”naciągnąć na kasę” np. sklepy internetowe jest fakt, że pomimo tego iż pozwany zaprzestał korzystania z klauzuli uznanej za niedozwoloną, to można jeszcze wytoczyć mu powództwo jeżeli od zaniechania stosowania tej klauzuli nie minęło 6 miesięcy.

Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest publikowany w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (publikacja w Monitorze jest płatna i obciążona za nią zostanie strona, która przegra proces) a klauzula uznana za niedozwoloną jest wpisywana do rejestru klauzul niedozwolonych. Od tego momentu stosowanie tych klauzul jest zakazane.

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED TEGO TYPU POZWAMI?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklep internetowy powinni zwrócić się o pomoc w przygotowaniu regulaminu do wyspecjalizowanego prawnika lub też rady prawnego (aby zmniejszyć koszta przygotowania regulaminu można porozumieć się z innymi sklepami, wtedy koszt takiego regulaminu „rozłoży się” na kilka podmiotów). Profesjonalnie przygotowany regulamin (który niekoniecznie musi być długi) zagwarantuje nam spokój przed tego typu „wyłuskiwaniem pieniędzy”.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Klauzule niedozwolone w regulaminach sklepów internetowych, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *