Nowe zasady funkcjonowania sklepów internetowych – większe prawa konsumentów i coraz cięższe czasy dla właścicieli e-sklepów

handel-elektronicznyProwadząc własny e-sklep cały czas musimy śledzić i dostosowywać się do zmian jakie wiążą się z wprowadzaniem nowych ustaw dotyczących zasad funkcjonowania tego rodzaju sklepów czy też nowych zasad dotyczących praw konsumentów.

Jeszcze nie tak dawno głośno było o pozwach sądowych wobec e-sklepów, których regulaminy zawierały klauzule niedozwolone a od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o karach za niezgłoszenie bazy klientów do GIODO. Oczywiście zarówno błędy w regulaminie jak i brak zgłoszenia do GIODO nie są powodem do dumy dla właścicieli e-sklepów, jednak zwróćmy uwagę, że większość z nich po prostu nie wie o tego rodzaju obowiązkach. Zdecydowana większość właścicieli sklepów internetowych nie zamierza i nigdy nie zamierzała w jakikolwiek sposób wprowadzać w błąd swoich Klientów. Zakładając sklep internetowy myślimy o możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy (szczególnie w tych obecnych, trudnych czasach) a często po prostu brak nam specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa, dzięki której pamiętalibyśmy o wszystkich wymaganiach dotyczących zarówno zakładania jak i prowadzenia tego rodzaju działalności. Chociaż z pewnością nie brak ludzi, którzy stwierdzą: Za brak wiedzy się płaci … ale czy zawsze musi to być dotkliwa kara finansowa ?

Tyle może jeżeli chodzi o samo wprowadzenie, gdyż pisać można o tych sprawach bez końca :), a w gruncie rzeczy artykuł ten (zgodnie z tytułem :)) ma przedstawić nowe zasady na jakich funkcjonować mają sklepy internetowe.  Chciałbym dotrzeć z tym wpisem do każdego Właściciela sklepu internetowego, aby nie dochodziło już więcej do podobnych sytuacji jak te związane z pozwami za regulaminy sklepów.

Nowe regulacje dotyczące handlu internetowego, które mają wejść w życie do czerwca 2014 roku nakładają niestety na właścicieli e-sklepów więcej obowiązków, a ich zadaniem ma być (taka niby jest intencja pomysłodawców :)) większa ochrona konsumentów, którzy robią zakupy w sklepach internetowych.

Przejdźmy więc do konkretów. Nowe przepisy mówią między innymi o tym, że:

  1. Klient e-sklepu musi uzyskać szczegółową informację o cenie produktu i wszelkiego rodzaju dodatkowych kosztach oraz zasadach zwrotu towarów.
  2. Każdy kto dokona zakupów w sklepie internetowym nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów dodatkowych, jeżeli nie zostanie o nich odpowiednio poinformowany przed złożeniem zamówienia.
  3. Okres rezygnacji z zakupów wydłuży się z 10 do 14 dni od dnia otrzymania towaru.
  4. Sprzedawca zobowiązany jest poinformować Klienta o tym, że nabywca towaru ma prawo zwrócić go bez podania przyczyny! W przeciwnym wypadku termin na zwrot wydłuży się o rok, a sprzedawcy grozić może kara finansowa.
  5. Właściciel e-sklepu zobowiązany jest przygotować formularz odstąpienia od umowy.
  6. Sprzedawca musi tak dostosować formularz zamówienia aby Konsument wiedział, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty! Każdy właściciel e-sklepu będzie musiał stworzyć przycisk w stylu: „Finalizuj zamówienie i pamiętaj, że wiąże się ono z obowiązkiem zapłaty” lub w jakiś inny czytelny sposób poinformować o tym klienta.
  7. W przypadku gdy Kupujący odstąpi od umowy, Sprzedawca zobowiązany jest do zwrotu wszelkich kosztów (wraz z kosztami wysyłki) w terminie 14 dni.

Nowe przepisy nie określają  kar dla sprzedawców za niedostosowanie się do tych nowych regulacji. Kary te muszą zostać określone przez każde państwo z osobna.

Bez wątpienia wiele tych dodatkowych obciążeń które nałożone mają być na e-sklepy spowoduje, że będą one musiały w jakiś sposób (np. poprzez podniesienie ceny produktów) zrekompensować sobie te dodatkowe koszty. Czy ktoś o tym wcześniej pomyślał? Niestety piszący te regulacje to z pewnością ludzie którzy niewiele wiedzą o prowadzeniu własnego sklepu internetowego i boję się, że nowymi przepisami wykończą wiele małych e-sklepów. Niestety coraz częściej dochodzi do takich sytuacji, że „Mali” muszą polec, aby Ci „Więksi” mogli funkcjonować!

Pamiętajmy: PRZEDSIĘBIORCA PROWADZĄCY SKLEP INTERNETOWY DO CZERWCA 2014 ROKU MUSI DOSTOSOWAĆ REGULAMIN I PROCEDURĘ SPRZEDAŻY W SWOIM E-SKLEPIE DO NOWYCH PRZEPISÓW!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Nowe zasady funkcjonowania sklepów internetowych – większe prawa konsumentów i coraz cięższe czasy dla właścicieli e-sklepów, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *