Nowy Rok – nowe możliwości. Jakie zmiany dla przedsiębiorców przyniósł 2019 rok?

zmiany dla pzredsiębiorców od 2019 rokuNa początku każdego roku kalendarzowego (a właściwie jeszcze przed jego rozpoczęciem) warto dokładnie przyjrzeć się zmianom jakie czekają przedsiębiorców. Każdy właściciel firmy powinien być na bieżąco z modyfikacjami, które będzie musiał wprowadzić w związku ze zmieniającymi się przepisami. Przyjrzyjmy się bliżej 2 zmianom jakie przyniósł 2019 rok.

Mały ZUS

Małe przedsiębiorstwa nie będą musiały płacić składek ZUS w stałej, ryczałtowej formie. Zmieniły się zasady ich wyliczania – od teraz wysokość składek będzie uzależniona od osiągniętego przychodu za 2018 rok. Z tej ulgi mogą skorzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, których przychód roczny nie przekracza 63 000 zł. Ta forma wyliczania składek ma wesprzeć małe firmy i pomóc im w utrzymaniu się na rynku.

Przedsiębiorcy, którzy zmieszczą się w ustalonym limicie osiągniętego rocznego przychodu, z tego rozwiązania będą mogli korzystać przez 36 miesięcy. Później kolejne 2 lata (nawet jeśli przychód nie przekroczy ustalonego limitu), będą musieli opłacać standardowe, dotychczas obowiązujące składki – po takiej przerwie znowu będą mogli powrócić do opłacania składek od przychodu.
Warto również zwrócić uwagę, że sposób wyliczania składek ZUS od przychodu dotyczy jedynie składek społecznych oraz na Fundusz Pracy. Co do składki zdrowotnej – podstawą jej naliczania dalej będą zasady ogólne, obowiązujące również innych przedsiębiorców.

Leasing samochodów – zmiany w rozliczaniu

W obszarze leasingu samochodów osobowych również zaszły zmiany. Po pierwsze wartość początkowa tych pojazdów dla potrzeb amortyzacji wzrosła z 20 000 Euro (ok.80 000 zł) do 150 000 zł (dla samochodów elektrycznych 225 000 zł). Zmiany te ucieszą właścicieli firm, gdyż w kosztach będą mogli rozliczać wyższą kwotę amortyzacji.

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód osobowy do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jak i dla celów prywatnych za koszty uzyskania przychodów będą mogli uznać 75% wydatków eksploatacyjnych. Pozostali, którzy nie będą używali samochodu na własne, prywatne potrzeby do kosztów zaliczą 100% wydatków eksploatacyjnych, będą jednak zobowiązani do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów (dla celów podatku VAT).

Co do rat leasingowych – w przypadku samochodów o wartości 150 000 zł w całości będzie można je rozliczyć w kosztach. W przypadku droższych pojazdów rozliczeniu ulegnie część poniesionych wydatków.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
Nowy Rok – nowe możliwości. Jakie zmiany dla przedsiębiorców przyniósł 2019 rok?, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *