Polska jednym z liderów UE pod względem niepłacenia faktur w terminie

biznesmenProwadząc własny biznes coraz częściej mamy do czynienia z zatorami płatniczymi. Brak płatności za wykonaną pracę firmie X powoduje z kolei brak możliwości zapłaty w terminie faktury dla firmy Y, co jest logiczne, gdyż firma X oczekując na zaległe pieniądze nie zapłaci firmie Y gdyż fizycznie nie ma takich możliwości (brak pieniędzy!). Tak właśnie tworzy się zator płatniczy, który rozlewa się na inne firmy.

Tłumaczenia w stylu „Nie zapłacimy Wam bo sami nie otrzymaliśmy jeszcze zapłaty za wykonaną pracę” słyszymy coraz częściej i niestety często musimy to również i my powtarzać innym firmom wobec których mamy zaległości.

Jak możemy wywnioskować z różnego rodzaju doniesień medialnych, w naszym kraju już co czwarta faktura nie jest płacona na czas, co powoduje, że polskie firmy są niestety jednymi z liderów w UE jeżeli chodzi o niepłacenie faktur w terminie. Fakt ten szkodzi polskim firmom i sprawia, że jesteśmy już coraz mniej wiarygodni na rynku europejskim. Gorsza sytuacja jest jedynie w Hiszpanii i Portugalii (co jak widać po tym co dzieje się w tych krajach nie nastraja optymistycznie).

Krajowy Rejestr Długów opublikował niedawno badania z których wynika, że średni czas oczekiwania na zapłatę w Polsce wynosi ponad 4 miesiące. Z badań tych wynika również, że termin płatności 15 proc. przeterminowanych faktur przekraczał nawet 12 miesięcy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
Polska jednym z liderów UE pod względem niepłacenia faktur w terminie, 5.0 out of 5 based on 5 ratings

Komentarze

  1. By Marcin

    Odpowiedz

  2. By Grzesiek

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *