REJESTRACJA FIRMY czyli JAK rozpocząć działalność gospodarczą

W artykule tym omówię najprostszą formę prowadzenia działalności jaką jest indywidualna działalność gospodarcza. Są jeszcze oczywiście inne formy takie jak np.: spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością itd. lecz ich nie będę omawiał. Zajmę się wyłącznie formą działalności jaką sam prowadzę.

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej – URZĄD MIASTA LUB URZĄD GMINY

Aby zarejestrować swoją działalność należy udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta i wypełnić przygotowany odpowiedni formularz. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł, natomiast każda późniejsza zmiana wpisu podlega opłacie w wysokości 50 zł.

Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zawiera m.in.: imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę firmy oraz numer ewidencyjny PESEL, miejsca zamieszkania, określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Po dokonaniu wpisu (do 14 dni od daty złożenia wniosku, lecz gdy „ładnie poprosimy” można to załatwić w ciągu dwóch dni) przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

REGON – URZĄD STATYSTYCZNY

Zgłoszenie jest bezpłatne a wniosek ma symbol RG-1. Wniosek można wysłać pocztą (i czekać kilka dni na wpis i numer REGON) bądź też złożyć osobiście i załatwić całą sprawę w ciągu godzinki. Numer regon nadawany jest tylko raz

FIRMOWE KONTO BANKOWE

Do założenia rachunku bankowego niezbędne są:
– zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
– REGON
– NIP

Niekiedy wymagane jest też posiadanie firmowej pieczątki z nazwą firmy, adresem, NIPem, REGONem.

URZĄD SKARBOWY

W urzędzie skarbowym wybieramy formę rozliczeń opodatkowania spośród czterech dostępnych: Karta podatkowa, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Podatkowa księga przychodów i rozchodów, Pełna księgowość. Jeżeli chcemy zostać VAT’owcami musimy złożyć w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne – druk VAT-R. Zgłoszenie VAT wiąże się ponownie z opłatą w wysokości 152 zł.

Wizyta w ZUSie

Przedsiębiorca podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS-u w ciągu 7 dni od daty założenia działalności. Zgłoszenie do ubezpieczeń dokonuje się na druku ZUS ZUA natomiast zgłoszenie siebie jako płatnika składek należy złożyć na druku ZUS ZFA. Należy również zabrać ze sobą kopie decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON oraz oryginały do wglądu.

Zapomniałem wspomnieć o najważniejszym – o BIURZE RACHUNKOWYM. Jeżeli znajdziecie podobnie jak ja – odpowiednie biuro rachunkowe (tutaj ukłony w stronę naszej BASI), które pomoże Wam i pokieruje od samego początku to wizyta w Urzędzie Skarbowym czy ZUSie nie będzie wcale potrzebna – wszystkim zajmie się NASZA PANI KSIĘGOWA. Naprawdę szczerze polecam początkującym przedsiębiorcom podpisanie umowy z DOBRYM Biurem Rachunkowym, gdyż połowę problemów będziemy mieli z głowy i będziemy się mogli skupić na profilu naszej działalności.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
REJESTRACJA FIRMY czyli JAK rozpocząć działalność gospodarczą, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *