Składki ZUS w 2015 roku

ZUS

Zdjęcie pochodzi ze strony karuzelabiznesu.pl

Na początku tego tygodnia w serwisie zus.pox.pl ukazała się informacja dotycząca wysokości składek ZUS w 2015 roku.

Nowa ustawa budżetowa zakłada, że w 2015 roku przeciętne wynagrodzenie wzrośnie do poziomu 3966 zł (obecnie jest to 3746 zł ). Czy faktycznie przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 220 zł? Moim zdaniem NIE!  Zgadzam się z wieloma opiniami, że jest to po prostu sztuczne podniesienie pensji mające na celu tylko i wyłącznie ratowanie sytuacji ZUSu poprzez wprowadzenie większej „daniny” dla tej instytucji).

Zakładając więc taki obrót sprawy, podstawę wymiaru składek ZUS w 2015 roku stanowić będzie 60% kwoty 3966 zł,  czyli 2379,60 zł. Będziemy zmuszeni płacić ok 6 % więcej niż obecnie!

Wprowadzając podwyżkę podatku VAT zmniejszyły się wpływy do budżetu, wprowadzając podwyżki składek ZUS zapewne wzrośnie szara strefa, więcej ludzi będzie zatrudnianych „na czarno”. Czy kiedyś w końcu pomyśli ktoś nad zmniejszeniem składek? Już nie mówię do poziomu takiego jak np. w Anglii, ale chociaż o 20-30 %. Przecież każda średnio inteligenta małpa wie, że obniżka tego typu składek przyniosłaby większe wpływy do kasy ZUS – mało kto chciałby wtedy zatrudniać „na czarno”.

Pozdrowienia dla Rządzących, również tych, którzy opuszczają tonący okręt i udają się do Brukseli 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Składki ZUS w 2015 roku, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Komentarze

  1. By Marta

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *