Tworzymy własny sklep internetowy

Wielu z nas myślało pewnie nieraz o prowadzeniu własnego sklepu internetowego. Często jednak zniechęceni kosztami założenia sklepu i innymi szczegółami związanymi z jego budową i prowadzeniem –  wielu  rezygnowało z pomysłu na własny biznes.

W artykule tym postaram się przybliżyć temat samego zakładania sklepu internetowego. W przyszłości postaram się też dodać wiele przydatnych informacji na temat samego funkcjonowania sklepu, reklamy w Internecie oraz sposobów na przyciągniecie klienta.

Aby założyć własny sklep musimy wybrać odpowiednią domenę, serwer www oraz skrypt sklepu.

Domena

Wybór domeny ma bardzo duże znaczenie i powinien być przemyślany.

Domena jest to adres internetowy twojej strony, w tym wypadku sklepu. Domena powinna kojarzyć się z rzeczami które mamy sprzedawać w naszym sklepie, ma przy tym być jak najprostsza do zapamiętania dla klienta.

Starajmy się wybierać domeny z końcówkami .pl lub .com. Kupując domenę wybierajmy sprawdzone firmy, zwracajmy też uwagę na koszty odnowienia domeny.

Jeśli już zakupimy domenę na której będzie „stawiany” nasz sklep to pamiętajmy o terminowym opłacaniu domeny w kolejnych latach! Jest wielu ludzi którzy czekają na takie okazje, wiec uważajmy by ktoś nie podkupił nam domeny!

Serwer (hosting)

Domena o tylko adres naszej strony, potrzebny jest jeszcze serwer na którym fizycznie nasza strona będzie umieszczona. To właśnie na serwerze umieszczony będzie skrypt sklepu.

Polecam tak jak w przypadku domeny aby wybierać sprawdzone już firmy (nie koniecznie najtańsze serwery) bo od jakości serwera zależeć też będzie wyświetlanie naszej strony, szybkość ładowania się strony itp..

Na początek proponuję wykupić miejsce na serwerze,  a później jeżeli sklep się rozwinie i będzie generował duży ruch należy pomyśleć o serwerze dedykowanym.:

Skrypt sklepu

Wybierając skrypt na którym zbudowany będzie nasz sklep mamy do wyboru różne możliwości:

bezpłatny skrypt sklepu (np. ZenCart, Magento) – podstawowa zaleta – darmowy. Skrypty takie jak Zen Cart mają bardzo rozbudowane możliwości, są stale rozwijane, są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych i można zastosować w nich własną grafikę i własny układ na stronie, lecz wymaga to często współpracy z firmą zajmującą się tworzeniem stron i sklepów internetowych. Przykład sklepu: www.dobryklimat.net.pl

płatne rozwiązanie (dedykowane) np. w firmie oferującej wykonanie sklepu internetowego – podstawowa wada – sporo kosztuje. Jednak jeżeli chcemy aby nasz sklep był ściśle stworzony pod kątem naszych potrzeb – warto ponieść taki wydatek. Wadą tego rozwiązanie może być również czas oczekiwania na gotowy sklep – nawet kilka miesięcy. Jeśli więc chcemy szybko „postawić” nasz sklep to proponuję rozwiązanie darmowe, czyli bezpłatny skrypt sklepu.

dzierżawa sklepu (w zamian za comiesięczne opłaty otrzymujemy skrypt sklepu) – w cenie dzierżawy wliczony jest często również hosting strony. Plusem tego typu rozwiązania jest na pewno brak większych kosztów początkowych oraz możliwość rozpoczęcia działalności od razu. Minusem jest na pewno ograniczone funkcjonowanie oraz trudność w budowaniu własnej marki sklepu.

Pamiętajmy, zakładając własny sklep przywiązujmy wagę do domeny, serwera www oraz skryptu sklepu, abyśmy potem nie ponosili dodatkowych kosztów finansowych oraz dodatkowych nakładów pracy. Dobry wybór na początku zapewni nam spokój na długie lata i pozwoli zając się reklamą sklepu oraz ciągłym udoskonalaniem sklepu by spełniał on wymagania klientów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Tworzymy własny sklep internetowy, 5.0 out of 5 based on 4 ratings

Komentarze

  1. By Lukasz

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *