Ulga na złe długi na nowych zasadach

pieniądzeProwadzenie własnego biznesu nie zawsze było łatwe i przyjemne ale przynajmniej przed rokiem 2012 mogliśmy liczyć na zapłatę za świadczone usługi. Niestety rok 2012 i początek 2013 roku przejdzie chyba do historii naszego kraju pod względem upadłości polskich firm, m.in. ze względu na problemy z odzyskiwaniem pieniędzy za świadczone usługi. Podczas różnych spotkań ze znajomymi prowadzącymi własny biznes, lub też z moimi klientami, którzy założyli własną działalność już kilkanaście lat temu, praktycznie nie było rozmowy w której ktoś nie narzekałby na zatory płatnicze i na problemy związane z zapłatą za wykonaną usługę.

Jak poradzić sobie z tym problemem? Gdybym to wiedział pewnie nie zastanawiałbym się nad porzuceniem własnego biznesu :). Istnieje kilka możliwości (chociaż zarówno my jak i ludzie którzy nam nie płacą wiedzą, że nie są one tak skuteczne jak powinny), jak np. pisemne wezwanie do zapłaty (wysyłane kilka razy przez nas i jak do tej pory nie przypominam sobie aby było skuteczne), dodanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów (oczywiście aby móc to zrobić trzeba płacić abonament za tą usługę i nawet pomimo tego, że udało nam się uzyskać atrakcyjną cenę abonamentu – ok. 200, przeważnie jest to kwota ok. 400 zł, to jednak dodanie dłużników nie pomogło nam ani razu w odzyskaniu pieniędzy), próby windykacji długu oraz pozew sądowy (obie formy wiążą się oczywiście również z kosztami niestety a gdy już nawet wygramy w sądzie jak np. nasza koleżanka, to i tak żyjemy  takim Państwie że długu możemy nie odzyskać – ona już 4 lata po wyroku czeka na pieniądze).

Jedyną w miarę skuteczną procedurą która może nam pomóc odzyskać chociaż ten zapłacony podatek VAT jest tzw. ULGA NA ZŁE DŁUGI.

Od początku roku 2013 (na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce) możemy skorzystać z nowych przepisów dotyczących tej ulgi. Dzięki kilku modyfikacjom każdy z nas, wierzycieli, może szybciej odzyskać VAT z niezapłaconych faktur, a dodatkowo to dłużnik zostaje obciążony większymi obowiązkami. Niestety jak to zwykle bywa ustawa ta wprowadza również kilka nowych warunków, które sprawiają, ze nie zawsze można będzie skorzystać z tego typu ulgi.

O co chodzi w uldze na złe długi? Najogólniej mówiąc w przepisach tych chodzi o to aby wierzyciel mógł skorygować swój podatek należny od niezapłaconej faktury w terminie 150 dni (wcześniej było to 180 dni) od dnia, kiedy upłynął termin płatności danej faktury.

Zgodnie z nowymi przepisami nasz dłużnik będzie musiał skorygować uprzednio odliczony podatek (który oczywiście odliczył z faktury za którą nam nie zapłacił) w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonej na wystawionej przez nas fakturze. Obowiązek dokonania korekty ciąży na dłużniku niezależnie od tego czy my jako wierzyciele skorzystamy z ulgi na złe długi, czy też nie. Istotną zmianą w tej ustawie jest brak konieczności powiadamiania dłużnika przez wierzyciela o zamiarze skorygowania podatku i o dokonanej korekcie.  Jeżeli jednak dłużnik nie dokona odpowiedniej korekty podatku to zgodnie z nową ustawą poniesie tego konsekwencje i będzie się musiał liczyć z sankcją w wysokości 30 proc. kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Musimy pamiętaj jednak o tym, że korekty takiej możemy dokonać jedynie w przypadku gdy zarówno my jak i nasz dłużnik jesteśmy podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT oraz  nasz dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, co niestety przy obecnej fali upadłości firm wyklucza dużą rzeszą naszych dłużników :(.

Niestety żyjemy w  kraju w którym rząd nie za bardzo pomaga prowadzącym własną działalność, a ustawy które się wprowadza są wciąż kroplą w morzu potrzeb, miejmy jednak nadzieję, że zanim większość firm będzie chciała przenieść się do innych krajów lub też zanim upadnie, ustawodawcy wprowadzą w naszym kraju jakieś ustawy które pomogą prowadzącym własną działalność a tym samym pomogą Państwu, gdyż to w końcu my przedsiębiorcy odprowadzamy największą ilość podatku do budżetu Państwa!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Ulga na złe długi na nowych zasadach, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Komentarze

  1. By Marta

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *