Z cyklu WARTO PRZECZYTAĆ – UOKiK mówi „dość” łowcom klauzul

gazetaW najnowszym wydaniu ogólnopolskiego dziennika Puls Biznesu możemy przeczytać o tym, że UOKiK mówi NIE łowcom klauzul niedozwolonych, którzy pod pretekstem ochrony praw konsumentów zasypują firmy (szczególnie te które prowadzą sklepy internetowe) pozwami sądowymi dotyczącymi stosowania niedozwolonych zapisów w regulaminach.

Czemu miały służyć klauzule niedozwolone?

Wspomnę tylko, że klauzule niedozwolone miały za zadanie chronić Klientów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców, jednak jak już pisałem kilka razy stały się sposobem na zarabianie pieniędzy dla pseudo organizacji konsumenckich, które pod pozorem ochrony praw Konsumenta wyłapywały w regulaminach i umowach klauzule niedozwolone a następnie składały przedsiębiorcom propozycje nie do odrzucenia – PŁAĆ ZA UGODĘ ALBO SPOTYKAMY SIĘ W SĄDZIE.

Jak się jednak okazało ta lawina pozwów stała się problemem nie tylko dla pozywanych firm ale i również dla Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który został zasypany lawiną pozwów.

W Pulsie Biznesu możemy przeczytać: To kolejna próba ustawowego ukrócenia ich działalności. Kilkakrotnie przymierzał się do tego rząd — niestety, bez sukcesów. Tzw. łowcy klauzul od lat są zmorą handlowców — zwłaszcza sklepów internetowych. Działają według sprawdzonego schematu: tworzą grupkę konsumentów (zazwyczaj to znajomi lub członkowie rodziny), niekoniecznie pokrzywdzonych, i wysyłają do sklepu propozycję „ugody”, która oznacza de facto żądanie haraczu za święty spokój. Niektórzy dają się zastraszyć i płacą. Kto nie zapłaci, może spodziewać się lawiny pozwów. W sprawie jednego wątpliwego prawnie zapisu w regulaminie sklep dostaje ich mnóstwo. Rekord to prawie 200 pozwów dotyczących jednej klauzuli. W rezultacie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) jest wręcz zasypywany lawiną pozwów quasi-konsumenckich, co paraliżuje jego pracę.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.pb.pl/4061640,63244,uokik-mowi-dosc-lowcom-klauzul

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Z cyklu WARTO PRZECZYTAĆ - UOKiK mówi "dość" łowcom klauzul, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Komentarze

  1. By Jarek

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *