Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych mają być jeszcze łatwiejsze

handel-elektronicznyPod koniec maja Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w e-handlu, które mają usprawnić i ułatwić zarówno kupowanie jak i sprzedawanie produktów w całej Unii Europejskiej.

Reforma e-handlu w UE dzięki zniesieniom różnego rodzaju ograniczeń i różnic (np w kosztach przesyłek) oraz blokowaniu nieuczciwych praktyk w e-sklepach na terenie całej UE, ma zachęcić KUPUJĄCYCH do robienia zakupów w zagranicznych sklepach internetowych a SPRZEDAJĄCYCH do wychodzenia poza rynek własnego kraju i oferowania swoich produktów innym mieszkańcom Unii.

Jeżeli chodzi o konkretne zmiany jakie proponuje Komisja Europejska to w gruncie rzeczy można to przedstawić w trzech punktach:

  1. Zniesienie różnicowania cen produktów ze względu na kraj z którego pochodzi Konsument (wielu e-sprzedawców jest przeciwnych tego typu rozwiązaniu) oraz zniesienie blokowania dostępu do różnych treści dla Konsumentów z innych krajów UE. Jeżeli chodzi o różnicę w cenie produktu czy też usługi to będzie ona dopuszczalna ale wyłącznie jeżeli będzie to uzasadnione np. różnicą stawek podatku VAT.
  2. Obniżenie kosztów przesyłek zagranicznych – ceny przesyłek transgranicznych mają być uzasadniane konkretnymi kosztami. KE zwraca uwagę na fakt, że ceny wysyłek z jednego kraju Unii do drugiego są obecnie nawet 5-krotnie wyższe niż ceny przesyłek krajowych i według Komisji jest to postępowanie nieuzasadnione.
  3. Walka z nieuczciwymi praktykami e-sklepów – Konsument ma być lepiej chroniony a organy odpowiedzialne za to mają mieć możliwość zamykania e-sklepów które stosują nieuczciwe praktyki.

Więcej informacji na temat obecnie obowiązujących przepisów dotyczących zakupów w Unii Europejskiej znajdziecie na stronie internetowej europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/index_pl.htm

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych mają być jeszcze łatwiejsze, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *