Zamieszanie wokół LPP

infografika

Grafika pobrana z www.lpp.com.pl

Chyba nikt nie spodziewał się, że o gdańskiej spółce odzieżowej LPP, do której należą m.in. takie marki jak m.in. House, Reserved czy też Mohito, będzie aż tak głośno w ciągu ostatniego miesiąca.

Chodzi oczywiście o przeniesienie znaków towarowych kilku marek LPP do spółki zarejestrowanej na Cyprze. Krok ten ma na celu obniżenie stopy podatkowej i jest to oczywiście proceder dość często stosowany przed duże firmy, bo kto z nas chciałby płacić wysoki podatek jeżeli może płacić dużo niższy?:) Jednak postępowanie to nie spodobało się wielu ludziom w Polsce, którzy założyli nawet na Facebooku stronę „Reserved: nie kupuję u oszustów podatkowych” na której wzywali do bojkotu sklepów z markami firmy LPP. Strona ta została już zamknięta przez administrację portalu społecznościowego Facebook, jednak to nie powstrzymało wielu Internautów, którzy swój sprzeciw przeciwko takim działaniom LPP zgłaszają teraz na różnego rodzaju forach dyskusyjnych i innych mediach społecznościowych.

Oczywiście firma LPP wydała oficjalne oświadczenie, w którym pisze m.in.: Siedzibą prowadzenia przez spółkę LPP SA działalności oraz miejscem, w którym płaci podatki jest od dnia jej powstania miasto Gdańsk i nie ma planów, aby powyższe miało zmienić się w przyszłości. (…). Decyzje gospodarcze spółki uwarunkowane są dążeniem do utrzymania i zwiększania konkurencyjności prowadzonej działalności i poszerzania możliwości inwestowania w stały rozwój, co sprzyja gospodarce naszego kraju. (…).

Spółka informuje również, że 90 % podatków dochodowych płaci w Polsce a w 2012 roku z tytułu różnego rodzaju podatków „wpłaciła” do polskiego budżetu 465 mln zł.

Kto ma rację w tym sporze?

Oczywiście wina leży po dwóch stronach, żony i teściowej :), ale tak już na poważnie to każdy ma swoje argumenty. My, jako Klienci (o czym nie wspomniało LPP)  płacimy również podatek kupując ubrania ich marek ale z drugiej strony dlaczego mamy się dziwić, jak już pisałem wcześniej, że ktoś chce płacić niższe podatki? Przecież szukanie korzystnych rozwiązań dla danego przedsiębiorstwa nie musi być oszustwem. Gdyby nasze Państwo działało tak jak powinno do takich sytuacji  pewnie by nie dochodziło. Niższe podatki, ale dla wszystkich bez wyjątku (wliczając w to różnego rodzaju supermarkety, które teraz sprytnie unikają ich płacenia)! Co ciekawe, i o czym należy także wspomnieć, firmy przenoszą swoją działalność do innych krajów nie tylko ze względu na możliwość płacenia niższych podatków, ale również ze względu na niższy ZUS i brak kłopotów z instytucjami takimi jak ZUS czy US. Do czasu gdy w naszym kraju ta sytuacja nie ulegnie poprawie, nie dziwmy się, że sporo przedsiębiorców ucieka z Polski.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Zamieszanie wokół LPP, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *