Zanim rozpoczniesz działalność… cz.1

Jest wiele powodów dla których ludzie rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej na swój własny rachunek. Do najczęstszych powodów należą:

– potrzeba większej swobody i niezależności,
– przeczucie, że własna działalność gospodarcza przyniesie większe korzyści finansowe
– uczucie, iż to własna firma da MI większą satysfakcję niż praca dla innych firm.

Bijąc się z myślami o założeniu własnej firmy często również stajemy przed problemem wyboru dziedziny w której będziemy działać. Jest to wybór bardzo trudny, który później  może znacząco zaważyć na naszej przyszłości.
Wybierając dziedzinę działalności warto kierować się przede wszystkim:

  • ZAINTERESOWANIAMI. Dla mnie miało to decydujący wpływ na rozpoczęcie działalności. Bo jak tu prowadzić działalność i brnąć w coś czego nie lubimy i co nas męczy? Natomiast jeżeli wybrana przez nas dziedzina działalności wiąże się z naszymi zainteresowaniami to zmniejsza się znacznie ryzyko szybkiego wycofania się z interesu np. z powodu braku „dużych” pieniędzy np po roku od rozpoczęcia działalności. Ważne, by każdy z nas zwrócił szczególną uwagę na ten temat i nie ryzykował podjęcia działalności w dziedzinie, która całkowicie go nie interesuje, nie pociąga, odbiega od jego zainteresowań, gdyż to może znacznie utrudnić efektywne zarządzanie firmą. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tego, i ludzie nie znający się kompletnie na danej branży i interesujący się zupełnie czymś innym podejmują taką a nie inną działalność, ale jest to naprawdę niewielki odsetek ludzi.
  • WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM. Jest to również jeden z ważniejszych czynników, chociaż w tym przypadku to właśnie inne firmy kierują się tym w przyjmowaniu swoich pracowników. A Ty jeżeli masz tylko zapał do pracy, i to nie taki „słomiany”, który zanika po dwóch miesiącach, to wiedzę i doświadczenie zyskasz poprzez pracę,  i to zdecydowanie szybciej niż pracując dla innej firmy.
  • ZNAJOMOŚCIĄ RYNKU. Bardzo duże znaczenie ma wiedza na temat danego rynku. Jeżeli mamy nieco pojęcia na temat tego jak to się wszystko „kręci”, i dołożymy do tego znajomości z potencjalnymi klientami bądź dostawcami to jest to również sygnał abyś ROZPOCZĄŁ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ!.

Podstawowym pytaniem jakie musimy sobie zadać jest:

Co mam do zaoferowania potencjalnym klientom, i dlaczego będą to chcieli kupić właśnie ode mnie a nie od firmy z którą niedawno nawiązali współpracę, bądź też współpracują z Nią już kilka lat ???

Ważne jest, jak mówią w skeczu Kabaretu Ani MRU MRU – „Nasz Klient, Nasz Pan” :), i to właśnie od klienta zależy czy odniesiemy sukces w danej branży czy nie. Jeżeli raz „podpadniemy” to pamiętajmy, że może to się ciągnąć za nami do końca, i poprzez tą jedną głupią decyzję, lub jej brak możemy, w szybki i bolesny sposób, być zmuszeni zakończyć działalność.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *