Zanim rozpoczniesz działalność… cz.2

Tym razem zastanowimy się czy naszą przyszłą firmę będzie lepiej prowadzić samodzielnie, czy skorzystać z pomocy wspólnika.

Niektórzy twierdzą: „Nie ważne co, ważne z kim” i mają w tym trochę racji. Wiadomo we dwójkę raźniej:), ale jakie efekty uboczne może przynieść prowadzenie firmy ze wspólnikiem? Czy samodzielne prowadzenie firmy musi skończyć się klapą? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wspólnika?

Zaletą samodzielnego prowadzenia firmy jest to, że wszystko zależy od Nas i od naszych decyzji. Nie musimy prosić o zgodę wspólnika, nie musimy się z nim konsultować, zależy Nam na tym aby firma rozwijała się jak najprężniej, nawet jeżeli musimy włożyć w to lata pracy. To Ja jako właściciel decyduję o tym, co zrobić z zyskami:), ale jednocześnie ponoszę całkowitą odpowiedzialność za wynikłe straty:(.

Jeżeli natomiast decydujemy się skorzystać z pomocy wspólnika to musimy wcześniej zastanowić się jak będzie wyglądał podział zadań w naszej firmie – musimy spisać umowę, która zabezpieczy nas nieco przed nieuczciwym działaniem przyszłego wspólnika, przed możliwością konfliktów prowadzących nawet do rozpadu spółki.

Jednak współpraca z drugą osobą – wspólnikiem, to nie tylko niekończące się pasmo udręk:). Zaletami spółki może być to, iż:

– wspólnik wniesie swój kapitał i swoje umiejętności
– we dwóch łatwiej stawić czoło problemom:)
– razem ze wspólnikiem można dokonać podziału zadań
– większe możliwości „przerobowe”:), co może przekładać się na większe zarobki.

Pamiętajmy, by dokonując wyboru z kim i na jakich zasadach prowadzić firmę, musimy poświęcić nieco czasu na poważne przemyślenie tego tematu, aby później nie okazało się, że poprzez swoje błędne decyzje stracimy firmę w którą włożyliśmy masę pracy i serca.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *