Zmiany dla przedsiębiorców od 2018 roku (Rodo , JPK)

Ministerstwo Finansów JPK2018 rok przyniósł przedsiębiorcom nowe obowiązki formalne. Od 1 stycznia wprowadzono wiele zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przyjrzyjmy się im bliżej.

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Od 2018 roku po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do przesłania urzędowi skarbowemu danych ze swojej działalności w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tym samym dołączyły one do korporacji, jak i dużych i średnich przedsiębiorstw. W ramach JPK można wysyłać siedem rodzajów plików, ale nie każda firma generuje wszystkie z nich. Są to pliki:

  • JPK_KR – dane z ksiąg rachunkowych,
  • JPK_WB – dane z wyciągów bankowych,
  • JPK_MAG – dane ze stanów magazynowych,
  • JPK_PKPiR – dane z podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP – dane z ewidencji przychodów,
  • JPK_FA – dane z faktur VAT,
  • JPK_VAT – dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT.

Pierwsze dane w ramach pliku JPK_VAT mikroprzedsiębiorcy musieli przesłać do 26 lutego. Pozostałe pliki będą musieli przesyłać na żądanie fiskusa od lipca 2018 roku.

Zmiana w ustawie o danych osobowych

Z dniem 25 maja 2018 roku wejdzie w życie Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, nazywane w skrócie RODO, wprowadzające nowe zasady przetwarzania danych osobowych. Zmiany dotkną wszystkich przedsiębiorców, którzy gromadzą jakiekolwiek dane klientów. Mają one na celu zwiększenie kontroli nad gromadzonymi zbiorami danych oraz solidne ich zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.

Pierwszym krokiem na drodze dostosowania procedur firmowych będzie inwentaryzacja baz danych, która powinna być gotowa do 25 maja tego roku. Na jej podstawie firmy poinformują wszystkie osoby, których dane przechowują o tym, jakie są to dane i w jakim celu się je archiwizuje. Muszą też poinformować o tym, kto w danym przedsiębiorstwie jest odpowiedzialny za ochronę danych osobowych i o prawie złożenia skargi do Głównego Inspektora Danych Osobowych.

Firmy będą zobowiązane do stworzenia procedur dotyczących bezpieczeństwa i przepływu danych osobowych oraz dostosowania ich do posiadanych systemów informatycznych.
Składki ZUS jednym przelewem na indywidualny numer rachunku

Od początku 2018 roku zmieniono zasadę płatności składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Oprócz wzrostu wysokości składek przedsiębiorcy muszą przyzwyczaić się do opłacania ich na jeden, indywidualny rachunek. Płatność dokonana przez przedsiębiorcę będzie następnie dzielona przez ZUS na odpowiednie ubezpieczenia i fundusze. W efekcie, zamiast wykonywać trzy lub cztery przelewy, przedsiębiorca będzie musiał zrealizować tylko jeden.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Zmiany dla przedsiębiorców od 2018 roku (Rodo , JPK), 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *